Bizaran podatak iz legendi govori da su lopte u dalekoj prošlosti bile ljudske glave, životinjske lubanje ili čak neki drugi dijelovi tijela, poput mjehura te su bile prišivene tkaninom zbog dobivanja potrebnog oblika. Također, prema jednoj srednjovjekovnoj legendi, cijelo selo je udaralo lubanju određenim putem do trga obližnjeg sela. Zauzvrat, protivnici iz tog sela radili su isto i to na stranu suparnika. Prepoznajte nogometnu igru? Međutim, to je izazvalo poprilično više nereda nego u današnjim nogometnim igrama.
Kako je udaranje lopte sport koji postoji oduvijek, tako su i lopte postojale već u doba Antike, naravno i prije. Tada su bile ispunjene raznim materijalima kako bi bile okrugle. Tek su u srednjem vijeku nogometne lopte punili zrakom. Prve nogometne lopte bile su životinjski mjehuri obloženi kožom. Ručno su šivane i često su gubile oblik tijekom igre. Također su se natopile vodom i postale teške ukoliko je padala kiša i tako otežavala duga dodavanja. Lopte prije 1940. nisu bile vodootporne, a zadnji je šav bio spojen vezicom.
Godina 1855. jedna je od najvažnijih za povijest nastanka klasičnih nogometnih lopti. Naime, nekoliko godina prije toga (1836.), gospodin Charles Goodyear patentirao je gume, da bi od tog materijala bila projektirana i izrađena prva nogometna lopta. Danas je izložena u National Soccer Hall of Fame u New Yorku. Time je Charles u povijesti zapisan kao izumitelj moderne nogometne lopte.
Masovna proizvodnja nogometnih lopti krenula je s Engleskom nogometnom ligom osnovanom 1888. godine. Fokus proizvodnje lopti bio je na zadržavanju njenog oblika te su to smatrali ključnim elementom. Kako su lopte bile rađene od kože, njena čvrstoća i vještine koje su potrebne za izradu bile su najvažniji faktori. Vanjski pokrov lopte bio je izrađen od kravlje kože. Veliki napredak kod dizajna lopte došao je s razvojem panela, odnosno ploča umjesto ranijeg dizajna gdje su lopte bile izrađene od kožnih dijelova koje su se spajale na polovima lopte. Službeno je definirano da ona mora biti u obliku kugle s opsegom od 68,7 do 71,1 cm. To se pravilo primjenjuje i u današnjim zakonima FIFE. Težina lopte određena je nekoliko godina kasnije, točnije 1937. i tada je objavljeno da prema nogometnim zakonima, lopta mora biti okrugla i obložena kožom ili nekim drugim materijalom koji mora biti odobren. Opseg ne smije biti veći ni manji od raspona navedenih dimenzija, dok težina na početku utakmice mora biti između 400 i 460 grama.
Do 1900-ih godina, lopte su bile izrađene na način da su mogle bolje odskakivati i izdržati veći pritisak, a sastojale su se od gume te su bile prekrivene teškom smeđom kožom. Većina lopti imale su pokrov od tanke kože s osamnaest dijelova spojenih u šest ploča i tri trake u svakoj. Svaki je dio bio zašiven ručno. Prednost takve izrade bio je u tome što su lopte bile dobre za udaranje, no problem se javio kod loših vremenskih uvjeta gdje bi se lopta napunila vodom te bi postala vrlo teška što je izazivalo podosta ozljeda glave. Također problem je bio i kvaliteta materijala, a i to da se lopta tijekom utakmice često raspala
Kao simbol današnjeg nogometa, Adidas je 1970. godine posebno za Svjetsko prvenstvo te godine napravio bijelo – crnu loptu. Lopta se sastojala od 32 panela, od toga je 20 bilo bijelih a 12 crnih. Ta lopta nazivala se Telstar, a u nastavku donosimo pregled ostalih lopti za Svjetska prvenstva kroz povijest:
Urugvaj (1930)
Italija (1934) – Federale 102
Francuska (1938) – Allen
Brazil (1950) – Super Duplo T
Švicarska (1954)
Švedska (1958)
Čile (1962) – Crack
Engleska (1966) – Slazenger
Meksiko (1970) – Telstar : prva Adidasova lopta, crno-bijela kako bi ju mogli vidjeti gledatelji s crno-bijelim televizorima
Njemačka (1974) – Telstar II
Argentina (1978) – Tango Durlast – najskuplja lopta svih svjetskih prvenstava
Španjolska (1982) – Tango Espana – zadnja potpuno kožna lopta na svjetskim prvenstvima
Meksiko (1986) – Azteca – prva potpuno sintetska lopta na svjetskim prvenstvima
Italija (1990) – Etrusco Unico
SAD (1994) – Questra
Francuska (1998) – Tricolore – prva obojana lopta u povijesti svjetskih prvenstava
Japan i Južna Koreja (2002) – Fevernova
Njemačka (2006) – Teamgeist
Južnoafrička Republika (2010) – Jabulani
Brazil (2014) – Brazuca